Burris Signature HD 2-10x40
Ballistic E3 Reticle SFP
- Item: 200530
- Brand: Burris
- Condition: New
In stock
$379.00
Only 2 Left!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Burris Signature HD 2-10x40 200530 scope benefits shooters and hunters who shoot at shorter distances. The Ballistic E3 reticle delivers accurate shots both near and far. The Burris Signature HD 2-10x40 is built with a 1" nitrogen-filled tube and includes push/pull locking turrets that can easily be reset to “0”.
Burris Signature HD Features
• Push/Pull locking turrets
• Second Plane Reticle
• Ballistic E3 Reticle
• 1" Tube
Specifications
| Magnification | Zoom: 2X to 10X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 40mm |
| Exit Pupil | 8-3.5mm |
| Eye Relief | 3.5-3.8in |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 54-10.8ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Parallax Adjustable | No |
| Weight | 17.6oz |
| Length | 11.7in |







