Burris Signature HD 5-25x50
Ballistic E3 Reticle SFP
- Item: 200533
- Brand: Burris
- Condition: New
Out of stock
$649.99
Out of Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Burris Signature HD 5-25x50 200533 is built for precision or long-range shooting with a 30mm nitrogen-filled tube and is available with three different reticle options. This optic is also available with a Ballistic E3 Illuminated reticle. This version has short knobs and no zero-stop
Burris Signature HD Features
• Designed for precision & long-range shooting
• Second Plane Reticle
• Ballistic E3 Illuminated reticle
• 30mm Tube
Specifications
| Magnification | Zoom: 5X to 25X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 50 |
| Exit Pupil | 8-2.2mm |
| Eye Relief | 3.3-3.6in |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 22.5-4.5ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Parallax Adjustable | Yes - 25 yards to infinity |
| Weight | 24oz |
| Length | 14.3in |





