Burris Signature HD 5-25x50
6.5 CM FFP Reticle
- Item: 200535
- Brand: Burris
- Condition: New
In stock
$699.99
17 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Burris Signature HD 5-25x50 200535 is built for precision or long-range shooting with a 30mm nitrogen-filled tube and is available with three different reticle options. Quick holdover estimates for 6.5 Creedmoor are ideal for shooting or hunting when confidence and seconds matter.
Burris Signature HD Features
• Designed for precision & long-range shooting
• First Focal Plane Reticle
• 6.5 Creedmoor Illuminated reticle
• 30mm Tube
Specifications
| Magnification | Zoom: 5X to 25X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Exit Pupil | 8mm - 2.2mm |
| Eye Relief | 3.3" - 3.6" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 22.5 - 4.5 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Weight | 24oz |
| Length | 14.3" |
| Max Elevation Adjustment | 65 MOA |
| Max Windage Adjustment | 65 MOA |





