Burris Signature HD 3-15x44
Ballistic E3 Reticle SFP
- Item: 200531
- Brand: Burris
- Condition: New
Out of stock
$499.99
Out of Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Burris Signature HD 3-15x44 200531 scope shines for shooters needing bright, clear view sat a wide range of distances. The Ballistic E3 reticle delivers accurate shots both near and far. Precise side parallax focus, push/pull and zero-stop locking turrets give shooters complete control.
Burris Signature HD Features
• Push/Pull locking turrets
• Second Plane Reticle
• Ballistic E3 Reticle
• 1" Tube
Specifications
| Magnification | Zoom: 3X to 15X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 44mm |
| Exit Pupil | 8-3.3mm |
| Eye Relief | 3.5-3.8in |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 37.5-7.5ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Parallax Adjustable | Yes - 25 yards to infinity |
| Weight | 20.8oz |
| Length | 13.2in |




