Zero Compromise ZC420 4-20x50 FFP
Illuminated MPCT3 - 36mm Tube
- Item: ZC420-3
- Brand: Zero Compromise
- Condition: New
Out of stock
$3,740.00
Out of Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Specifications
| Magnification | Zoom: 4X to 20X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Exit Pupil | 10.9mm - 2.5mm |
| Eye Relief | 3.54" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 28.0 ft - 6.0 ft |
| Tube Diameter | 36mm |
| Turret Type | Tactical MIL |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Parallax Adjustable | Yes - 25 meters to infinity |
| Weight | 34.8 oz |
| Length | 12.8" |
| Max Elevation Adjustment | 35 MIL |
| Max Windage Adjustment | 20 MIL |



