Zeiss 8x25 Victory Pocket Binocular
- Item: 522038-9901-000
- Brand: Zeiss
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625 or
Enjoy birding and observing nature at any time with the Zeiss 8x25 Victory Pocket Binoculars 522038-9901-000. High-performance in a pocket-sized format for all kinds of applications. The Zeiss 8x25 Victory Pocket Binoculars are so light-weight and small enough to fit in your pocket that you will forget they are even there. The handy and compact size allows for one-handed use, which means they are ready to use at all times. The glass is coated with Zeiss T* multi-layer coating for the brightest images even in poor lighting conditions. The Zeiss 8x25 Victory Pocket Binoculars are waterproof, fog proof, and the rubber armor makes them extremely robust and shockproof.
| Close Focus Distance | 6.2 ft |
|---|---|
| Exit Pupil | 3.1 mm |
| Eye Relief | 16.5 mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 357 ft |
| Weight | 10.9 oz |
| Length | 4.4" |
| Magnification | 8X |
| Objective Lens Diameter | 25 mm |
| Twilight Factor | 14.1 |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Width | 4.5" |



