Zeiss 10x25 Victory Pocket Binocular - Open Box
LotuTec & T* multi-layer Lens coating
- Item: 522039-9901-X
- Brand: Zeiss
- Condition: Like New
In stock
Special Price
$703.99
Regular Price
$879.99
Only 1 Left!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Specifications
| Close Focus Distance | 6.2 ft |
|---|---|
| Exit Pupil | 2.5 mm |
| Eye Relief | 16.5 mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 291 ft |
| Weight | 10.9 oz |
| Length | 4.4" |
| Magnification | 10X |
| Objective Lens Diameter | 25 mm |
| Twilight Factor | 15.8 |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Width | 4.5" |



