Zeiss LRP S5 5-25x56
- Item: 522285-9917-090
- Brand: Zeiss
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625 or
The ZEISS LRP S5 5-25x56 is a first focal plane riflescope with features like a 34mm main tube, fast-focus eyepieces, ballistic stop elevation turret, and an external locking windage turret. When used in PRS and NRL-type competitions, the riflescope will give you the edge to not just compete - but to win. It's perfect for precision rifle competition, and it is the preferred choice on rifle platforms calling for a more compact optic with excellent performance characteristics. With an extremely large field of view, the ZEISS LRP S5 5-25x56 is also ideal for general target shooting, varmint and predator hunting, and long-range hunting.
| Magnification | Zoom: 5X to 25X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 56mm |
| Exit Pupil | 9.2mm - 2.4mm |
| Eye Relief | 3.5" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 22.5ft - 4.5ft |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Weight | 36.3 oz |
| Length | 15.6" |
| Max Elevation Adjustment | 140 MOA |
| Max Windage Adjustment | 60 MOA |



