Zeiss DTI 3/35 Thermal Imaging Camera - Open Box
HD-LCOS - .5x Zoom Increments
- Item: B-527010-0000-000
- Brand: Zeiss
- Condition: Like New
In stock
Special Price
$2,100.00
Regular Price
$2,999.99
Only 2 Left!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Zeiss DTI 3/35 Thermal Imaging Camera 527010-0000-000 offers outstanding optical performance at night. This optic provides the perfect combination of magnification and detail recognition by utilizing 0.5x zoom increments.
Zeiss DTI 3/35 Features
• 4 Color Modes
• Hot Tracking Mode
• 1350 yd Range
• Large Field-of-View
In the Box
• DTI 3/35 Thermal Imaging Camera
• Carrying case
• Carrying Strap
• Lens Cloth
• Neck Strap
• USB charger
Specifications
| Weight | 15.87 oz |
|---|---|
| Detector | 384 × 288 px |
| Digital Zoom | 4x |
| Display | 1280 × 960 px |
| Expected Battery Life | 7 hrs |
| Length | 7.6" |
| Quick Detach Mount | No |
| Refresh Rate | 50Hz |
| Width | 2.4" |
| Battery Type | Li-ion |



