Zeiss Conquest V6 1-6x24
- Item: 522215-9960-000
- Brand: Zeiss
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625 or
Zeiss designed the Zeiss Conquest V6 1-6x24 522215-9960-000 for extremely quick target acquisition. Perfect for short to mid-range shooting. With a true 6x zoom, the large eyebox combined with a wide field of view makes it extremely adaptable for close encounters, from dense cover. The Zeiss Conquest V6 1-6x24 includes T* six-layer multi-coating lens, which allows for up to 92% of light transmission. The illuminated Plex-Style #60 reticle has an intelligent motion sensor that activates/deactivates illumination of the red dot. The Zeiss Conquest V6 1-6x24 is waterproof up to 400 mbar. Other features include lockable external turret options and Zeiss Ballistic Stop for an absolute and positive turn to zero.
| Magnification | Zoom: 1X to 6X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 24mm |
| Exit Pupil | 9.6 - 3.7mm |
| Eye Relief | 3.5 inches |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 102.6 - 16.8 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .5 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Waterproof & Fog-proof |
| Weight | 17.8 oz |
| Length | 11.2 inches |
| Max Elevation Adjustment | 103 MOA |
| Max Windage Adjustment | 103 MOA |



