Zeiss Conquest V4 4-16x50 SFP
Illum. ZMOAi-T30 Reticle - 30mm Tube
- Item: 522945-9964-080
- Brand: Zeiss
- Condition: New
In stock
$1,149.99
Only 1 Left!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Specifications
| Magnification | Zoom: 4X to 16X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Exit Pupil | 8.5mm - 3.1mm |
| Eye Relief | 3.54" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 28.5 ft - 7.1 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weight | 23 oz |
| Length | 14.5" |



