Zeiss Conquest V4 4-16x50 SFP
- Item: 522945-9993-080
- Brand: Zeiss
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625 or
The Zeiss Conquest V4 line of rifle scopes is based on a 4x zoom ratio, and incorporates a 30mm main tube. Each model delivers 90% to the-eye light transmission, offers .25 MOA click values, second focal plane reticle designs, and a large range of total elevation and windage travel adjustment. The Conquest V4 4-16x50 is suitable for stand hunting and for long-range shots.
The Conquest V4 models are backed by ZEISS’ Limited Lifetime Transferable Warranty and Five-Year No-Fault Policy. These riflescopes serve a wide range of hunting and shooting applications, are packed with unique features, perform beyond expectations in their price range, and provide exceptional value.
| Magnification | Zoom: 4X to 16X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Exit Pupil | 8.5 - 3.1mm |
| Eye Relief | 3.5 inches |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 28.5 ft - 7.1 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Parallax Adjustable | Yes - 10 yards to infinity |
| Weather Resistance | Waterproof & Fog-proof |
| Weight | 21.7 oz |
| Length | 14.5 inches |
| Max Elevation Adjustment | 80 MOA |
| Max Windage Adjustment | 60 MOA |



