Zeiss Conquest 8x32 B T* LT HD
- Item: 523211-0000-000
- Brand: Zeiss
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625 or
Whether you enjoy watching birds, insects, or any other wildlife, observe nature in high definition with the Zeiss Conquest 8x32 B T* LT HD 523211-0000-000. The new HD lens system sets standards in its class with exceptionally true and neutral colors. Zeiss T* multi-layer coating ensures the Zeiss Conquest 8x32 B T* LT HD offers more than 90% light transmission for observation even in twilight conditions. The ergonomic design makes it comfortable in your hands and large focusing wheel allows for easy focusing even when wearing gloves. The Zeiss Conquest 8x32 B T* LT HD provides an extra-wide field of view guaranteeing detailed insights at long distances and exceptional close focus.
| Close Focus Distance | 8.2 ft |
|---|---|
| Exit Pupil | 5.25 mm |
| Eye Relief | 18 mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 384 ft |
| Weight | 24.7 oz |
| Length | 6.5" |
| Magnification | 8X |
| Objective Lens Diameter | 32 mm |
| Twilight Factor | 16 |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Width | 4.7" |



