Vortex Viper PST Gen II 5-25x50 FFP EBR-7C MOA
Illuminated EBR-7C MOA Reticle
- Item: PST-5256
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$1,099.00
8 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
Vortex Viper PST Gen II 5-25x50 FFP EBR-7C MOA
Specifications
| Magnification | Zoom: 5X to 25X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 50 mm |
| Eye Relief | 3.4 |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 24.1 - 4.8 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Parallax Adjustable | Yes - 25 yards to infinity |
| Weight | 31.2 |
| Length | 16" |
| Max Elevation Adjustment | 70 MOA |
| Max Windage Adjustment | 35 MOA |



