Vortex Viper PST Gen II 5-25x50 SFP EBR - 4 MOA
Illuminated EBR 4 MOA Reticle
- Item: PST-5251
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$999.00
4 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Vortex Viper PST Gen II 5-25x50 PST-5251 is the perfect riflescope for anyone wanting to get the upper hand in a close-quarters to long-range situations. Easily adjust windage and illumination knobs that are located opposite of each other. The Vortex Viper PST Gen II 5-25x50 features extra-low dispersion lenses that are fully multi-coated with a proprietary XR anti-reflective coating, so you can experience quality optics that deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity. The fine reticle helps keep the view uncluttered for optimal viewing.
Specifications
| Magnification | Zoom: 4.5X to 22X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 50 mm |
| Eye Relief | 3.4 |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 24.1 - 4.8 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Weight | 31.2 |
| Length | 16" |
| Max Elevation Adjustment | 70 MOA |
| Max Windage Adjustment | 35 MOA |



