Vortex Viper PST Gen II 3-15x44 FFP EBR-7C MOA
Illuminated - EBR-7-C MOA Reticle
- Item: PST-3156
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$999.00
15 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Specifications
| Magnification | Zoom: 3X to 15X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 44 mm |
| Eye Relief | 3.4 |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 41.2 - 8.6 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Parallax Adjustable | Yes - 20 yards to infinity |
| Weight | 28.1 oz |
| Length | 14.3" |
| Max Elevation Adjustment | 75 MOA |
| Max Windage Adjustment | 40 MOA |



