Vortex Viper PST Gen II 2-10x32 FFP EBR-4 MOA
Illuminated - EBR-4 MOA Reticle
- Item: PST-2101
- Brand: Vortex
- Condition: New
Out of stock
$849.00
Out of Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Vortex Viper PST Gen II 2-10x32 PST-2101 is the ideal riflescope for those looking for top-tier, elite features at a fraction of the cost. Impressive wide field of view allows for quicker target acquisition. Turrets are exposed for easy adjustments on long-range shots. The Vortex Viper PST Gen II 2-10x32 features an extra-low dispersion lens that is fully multi-coated with proprietary XR anti-reflective coating, so you can experience quality optics that deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity.
Specifications
| Magnification | Zoom: 2X to 10X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 32mm |
| Eye Relief | 3.2" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 58.3-11.7 feet |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Parallax Adjustable | Yes - 15 yards to infinity |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 26.3 oz |
| Length | 12.75" |
| Max Elevation Adjustment | 90 MOA |
| Max Windage Adjustment | 90 MOA |



