Vortex Viper PST Gen II 1-6x24 VMR-2 MRAD
Illuminated - VMR-2 MRAD Reticle
- Item: PST-1607
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$599.00
Only 1 Left!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Vortex Viper PST Gen II 1-6x24 PST-1607 is the perfect riflescope for anyone wanting to get the upper hand in a close-quarters to long-range situations. Easily adjust windage and illumination knobs that are located opposite of each other. The Vortex Viper PST Gen II 1-6x24 features extra-low dispersion lenses that are fully multi-coated with a proprietary XR anti-reflective coating, so you can experience quality optics that deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity. The fine reticle helps keep the view uncluttered for optimal viewing.
Specifications
| Magnification | Zoom: 1X to 6X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 24mm |
| Eye Relief | 3.8" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 112.5-18.8 feet |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .2 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 22.7 oz |
| Length | 10.9" |
| Max Elevation Adjustment | 46 MRAD |
| Max Windage Adjustment | 46 MRAD |



