Vortex Viper HS LR 6-24x50 F1
Front Focal XLR Reticle - MOA Turrets - 30mm Tube
- Item: VHS-4315-LR
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$899.00
3 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Vortex Viper HS LR 6-24x50 VHS-4307-LR VHS-4315-LR is ideal for those long-range shots where bullet drop and wind drift are essential. The elevation turret is exposed for easy adjustments on long-range shots. Windage turret is capped for a sleek look and to prevent accidental adjustments. The Vortex Viper HS LR 6-24x50 features an extra-low dispersion lens that is fully multi-coated with proprietary XR anti-reflective coating, so you can experience quality optics that deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity.
Specifications
| Magnification | 6X - 24X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 6X to 24X |
| Objective Lens Diameter | 50 mm |
| Exit Pupil | 8.3 mm to 2.08 mm |
| Eye Relief | 4 in |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 17.8 ft - 5.1 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 22.4 oz |
| Length | 15.5 in |
| Max Elevation Adjustment | 65 MOA |
| Max Windage Adjustment | 42 MOA |



