Vortex Viper HD 8x42
Includes GlassPak Binocular Harness
- Item: V200
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$489.00
3 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Vortex Viper HD 8x42 V200 is a great tool for hunters, shooters, and outdoor enthusiasts alike. Featuring superior optical performance without the premium price tag. Experience HD optics that deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity. Weighing in at just 24.5 oz, the Vortex Viper HD 8x42 is one of the lightest, compact, full-sized binoculars on the market.
Specifications
| Close Focus Distance | 5 ft |
|---|---|
| Exit Pupil | 5.25 mm |
| Eye Relief | 18 mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 409 ft |
| Weight | 24.5 oz |
| Length | 5.6" |
| Magnification | 8X |
| Objective Lens Diameter | 42 mm |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Width | 4.9" |



