Vortex Viper HD 3000 LRF
- Item: LRF-VP3000
- Brand: Vortex
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625 or
The Vortex Viper HD 3000 LRF-VP3000 is a staple for all hunters alike, this powerhouse of a laser range finder gives you all the tools to act quickly and confidently. The Diamondback HD LRF has a max range out to 3000 yards, with an HD optical system. There are 4 target modes (Normal, First, Last, ELR) and two ranging modes (HCD and LOS). The optimized red OLED display keeps your readout clear in any lighting condition.
Vortex Viper HD 3000 Features
• Max Reflective Range 3000 yds
• 7X Magnification
• HD Optical System
• 4 Target Modes
In the Box
• Soft Carry Case
• Wrist Lanyard
• Bungee Cord Lanyard
• Utility Clip
• 2mm Hex Wrench
• Lens Cloth
• Hook & Loop Harness Attachment
• CR123 Battery
| Battery Type | CR123 |
|---|---|
| Magnification | 7X |
| Objective Lens Diameter | 25mm |
| Eye Relief | 15.5mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 314 ft |
| Display Type | OLED |
| Range Finder Type | Monocular |
| Measuring Distance | 6 to 3000 yards |
| Weight | 9.1 oz |
| Length | 4.2" |
| Width | 1.7" |
| Weather Resistance | Waterproof & Shockproof |
| Warranty | Vortex VIP Warranty |



