Vortex Venom 5-25x56 FFP
- Item: VEN-52501
- Brand: Vortex
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625 or
The new Vortex Venom 5-25x56 VEN-52501 riflescopes from Vortex is the perfect entry-level long-range scope to help you go the distance. With shooter-friendly features like a 5-25x magnification range built into a 34mm tube for a massive amount of turret travel, the Venom 5-25x56 FFP also includes the RevStop Zero System for a fast, and reliable return to zero. The included throw lever allows for rapid transitions between magnifications to quickly get your rifle out to 1,000 yards and beyond.
Vortex Venom Features
• Designed for Long-range Shooting
• First Focal Plane Reticle
• Revstop Zero System
• 34mm Tube
In the Box
• Revstop Ring
• Sunshade
• Turret Tool
• Rubber Lens Cover
• Lens Cloth
• Throw Lever
• 2mm Hex Wrench
| Magnification | 5X - 25X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 5X to 25X |
| Objective Lens Diameter | 56mm |
| Eye Relief | 3.6" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 21.21ft - 4.71ft |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Parallax Adjustable | Yes - 15 yards to infinity |
| Weight | 35 oz |
| Length | 15.25" |
| Max Elevation Adjustment | 85 MOA |
| Max Windage Adjustment | 85 MOA |
-
-
Vortex 34mm Precision Matched Rings - .92"Fits 34mm Tube Scopes .92 Inch Hight (set of 2) - Matte Black
Special Price $134.00 Regular Price $149.0010 In Stock -
-
Vortex 30mm Precision Matched Rings - .97" - WeaverFits 30mm Tube Scopes (set of 2) - Matte Black
Special Price $134.00 Regular Price $149.003 In Stock -
Vortex 35mm Precision Matched Rings - .95"Fits 35mm Tube Scopes (set of 2) - Matte Black
Special Price $143.99 Regular Price $149.00Out of Stock -
Vortex 35mm Precision Matched Rings - 1.00"Fits 35mm Tube Scopes (set of 2) - Matte Black
Special Price $134.00 Regular Price $149.00Discontinued




