Vortex Strike Eagle 5-25x56
EBR-7C MOA Reticle
- Item: SE-52503
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$799.00
69 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Specifications
| Magnification | Zoom: 5X to 25X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 56mm |
| Eye Relief | 3.7 |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 24 ft - 5.2 ft |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Weather Resistance | Waterproof |
| Weight | 30.4 oz |
| Length | 14.6 in |
| Max Elevation Adjustment | 110 MOA |
| Max Windage Adjustment | 78 MOA |



