Vortex Strike Eagle 1-8x24 FFP
- Item: SE-1801
- Brand: Vortex
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625 or
The Vortex Strike Eagle 1-8x24 FFP SE-1801 offers a EBR-8 reticle that provides a true red dot like performance a 1x magnification. There is also a holdover out to 600 yds, with an included ranging feature that lets you make quick decisions. You can dial up your illumination using the 9 daylight and 2 night vision settings to perfectly match your current scenario. No matter your shooting application, the Vortex Strike Eagle 1-8x24 is up for the task.
Vortex Strike Eagle Features
• Capped Turrets
• 9 Daylight & 2 NV Settings
• First Focal Plane Reticle
• EBR-8 Reticle
• 30mm Tube
In the Box
• Flip Caps
• Throw Lever
• Lens Cloth
• CR2032 Battery
•2mm Hex Wrench
• Sunshade
| Magnification | Zoom: 1X to 8X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 24mm |
| Eye Relief | 3.9" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 113.6 ft - 14.1 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Weight | 23.9 oz |
| Length | 10.4 in |
| Max Elevation Adjustment | 145 MOA |
| Max Windage Adjustment | 145 MOA |



