Vortex Razor HD Gen II 4.5-27x56
EBR-7C MOA Reticle
- Item: RZR-42707
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$2,499.00
9 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Vortex Razor HD Gen II 4.5-27x56 RZR-42707 is the ideal choice for precision and accuracy that all tactical and competition shooters search for. With the combination of quality optics, the Vortex Razor HD Gen II 4.5-27x56 is the perfect long-range riflescope. Lenses are fully multi-coated with a proprietary XR anti-reflective coating, so you can experience quality HD optics that deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity. The first focal plane reticle is an illuminated glass-etched reticle for superior durability and precision. Other features include locking turrets and L-Tec zero stop.
Specifications
| Magnification | 4.5X - 27X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 4.5X to 27X |
| Objective Lens Diameter | 56mm |
| Exit Pupil | 12.4mm to 2.0mm |
| Eye Relief | 3.7" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 25.3 ft - 4.4 ft |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 48.5 oz |
| Length | 14.4" |
| Max Elevation Adjustment | 71 MOA |
| Max Windage Adjustment | 34 MOA |



