Vortex StrikeFire II Red Dot / Green Dot Sight
Red or Green 4 MOA Dot, Lower 1/3 Co-Witness Cantilever Mount
- Item: SF-RG-501
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$199.00
19 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Vortex StrikeFire II Red Dot Sight SF-RG-501 is perfect for those moments you need rapid target acquisition. The larger objective lens allows for a wider field of view and edge-to-edge picture sharpness. The red dot reticle is incredibly fast and accurate with 10 brightness levels. The Vortex StrikeFire II Red Dot Sight features glass that is fully multi-coated with anti-reflective coatings to deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity.
Specifications
| Magnification | 1X |
|---|---|
| Magnification | Fixed: 1X |
| Objective Lens Diameter | 30mm |
| Exit Pupil | N/A |
| Eye Relief | Unlimited |
| Field of View @ 100 Yards Spec | N/A |
| Tube Diameter | N/A |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .5 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | N/A |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 7.2 oz |
| Length | 5.6" |
| Max Elevation Adjustment | 100 MOA |
| Max Windage Adjustment | 100 MOA |



