Vortex Razor UHD 12x50
- Item: RZB-3103
- Brand: Vortex
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625 or
Vortex took the best of the best to the next level with the new Vortex Razor UHD 12x50 RZB-3103. Ultra high definition optics create unparalleled image resolution and brightness. The Vortex Razor UHD 12x50 has a magnesium alloy chassis with rubber armor making it lightweight while also being durable. Argon gas is filled in the housing to guarantee it is water and fog proof. Lenses are fully multi-coated with a proprietary XR Plus anti-reflective coating, so you can experience quality, ultra HD optics that deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity. The Vortex Razor UHD 12x50 is the perfect choice whether you are looking through a densely packed hillside or observing the finest details at close distances.
| Close Focus Distance | 6.6 ft |
|---|---|
| Exit Pupil | 4.1 mm |
| Eye Relief | 17 mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 236 ft |
| Weight | 36.1 oz |
| Length | 7.6" |
| Magnification | 12X |
| Objective Lens Diameter | 50 mm |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Width | 5.8" |



