Razor HD 50mm Angled Combo, 11-33X
50mm Spotting Scope Body & 11X-33X Zoom Eyepiece
- Item: RZR-50A1
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$699.00
Only 2 Left!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Razor HD 50mm Angled Combo, 11-33X RZR-50A1 has set the standard for high-end optical performance, precision, and functionality. The 50mm objective lens provides a wide field of view and allows in lots of light for spotting even in low lighting conditions. The lenses are fully multi-coated with proprietary XR anti-reflective coating, so you can experience quality optics that deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity. The Razor HD 50mm Angled Combo, 11-33X is the ideal choice for hunters, shooters, and outdoor observation enthusiasts who seek a premium, high performance spotting scope.
Specifications
| Color | Green/Tan |
|---|---|
| Weight | 25 oz |
| Length | 10.3" |
| Eye Relief | 19-16mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 191-96ft |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Magnification | 11-33x |
| Body Style | Angled |
| Objective Lens | 50 mm |



