Razor HD 85mm Angled Combo, 27-60X
85mm Spotting Scope Body & 27X-60X Zoom Eyepiece
- Item: RS-85A
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$1,599.00
7 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Razor HD 85mm Angled Combo, 27-60X RS-85A has set the standard for high-end optical performance, precision, and functionality. The 85mm objective lens provides a wide field of view and allows in lots of light for spotting even in low lighting conditions. The lenses are fully multi-coated with proprietary XR anti-reflective coating, so you can experience quality optics that deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity. The Razor HD 85mm Angled Combo, 27-60X is the ideal choice for hunters, shooters, and outdoor observation enthusiasts who seek a premium, high-performance spotting scope.
Specifications
| Color | Green/Tan |
|---|---|
| Weight | 65.6oz |
| Length | 15.5" |
| Eye Relief | 20-18mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 117-68ft |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Magnification | 27-60x |
| Body Style | Angled |
| Objective Lens | 85 mm |



