Vortex Razor HD 4000 Rangefinder
- Item: LRF-250
- Brand: Vortex
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625 or
Featuring premium HD glass, XR Plus lens coatings, and a 4000yd maximum ranging capability, the Vortex Razor HD 4000 rangefinder LRF-250 is the essential companion for the extreme hunter, archer, and shooter. The extremely effective angle compensated laser rangefinder features four targeting modes for any ranging environment. The primary HCD (Horizontal Component Distance) range mode provides key angle compensated range information required by the vast majority of shooters in a simple, quick to read display. The Razor HD 4000 also has a LOS (Line of Sight) range mode and scan feature. All of these features are wrapped up in a weather-proof and lightweight package, backed by Vortex's legendary unconditional lifetime warranty.
| Battery Type | CR2 |
|---|---|
| Magnification | 7X |
| Objective Lens Diameter | 25mm |
| Exit Pupil | 1.6 -1.3mm |
| Eye Relief | 16 - 19mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 5-4000 yrds |
| Display Type | Illuminated Red LED |
| Range Finder Type | Monocular |
| Angle Compensation Feature | Yes |
| Measuring Accuracy | .5 yds @ 199.9 yds; 1 yds @ 200 - 999.9 yds; 2 yds @ 1000 yds |
| Measuring Distance | 4000 |
| Weight | 7.7 oz |
| Length | 4.49" |
| Width | 1.34" |
| Weather Resistance | Waterproof |



