Vortex Razor HD LHT 3-15x50 SFP
Illuminated G4i BDC Reticle
- Item: RZR-31503
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$1,349.00
6 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
Vortex Razor LHT 3-15x50 SFP
Specifications
| Magnification | Zoom: 3X to 15X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Eye Relief | 4.1" - 3.8" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 35.3ft - 7.0ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MIL |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Parallax Adjustable | Yes - 20 yards to infinity |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 20.5 oz |
| Length | 13.3" |
| Max Elevation Adjustment | 23 MRAD |
| Max Windage Adjustment | 23 MRAD |



