Vortex Razor HD 12x50
- Item: RZB-2104
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$1,099.00
3 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Vortex Razor HD 12x50 RZB-2104 can stand up to extreme conditions and rough terrain. They are lightweight but strong, so you can pack them with you for almost any adventure. The Vortex Razor HD 12x50 features a best-in-class HD optical that is bright and deliver the sharpest images.
Specifications
| Close Focus Distance | 10 ft |
|---|---|
| Exit Pupil | 4.2 mm |
| Eye Relief | 15.5 mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 285 ft |
| Weight | 28.7 oz |
| Length | 6.8" |
| Magnification | 12X |
| Objective Lens Diameter | 50 mm |
| Twilight Factor | 24.5 |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Width | 5.1" |



