Vortex Razor HD Gen III 6-36x56 FFP
34mm Tube - Illum. EBR-7D MOA
- Item: RZR-63601
- Brand: Vortex
- Condition: New
Out of stock
$2,999.00
Out of Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
Vortex Razor Gen III Features
• Designed for long-range shooting
• First Focal Plane Reticle
• L-Tec Zero system
• Micro Adjustments
• 34mm Tube
In the Box
• 3" Sunshade
• Lens Cloth
• CR2032 Battery
• Throw Lever
• Custom 2mm Tool
• Custom 2.5mm Tool
Specifications
| Magnification | Zoom: 4.5X to 22X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 56mm |
| Eye Relief | 3.5" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 21.3ft - 3.5ft |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Weight | 45.1 oz |
| Length | 15.3 in |
| Expected Battery Life | 2200 hrs |
| Max Elevation Adjustment | 120 MOA |
| Max Windage Adjustment | 52.5 MOA |
| Warranty | Vortex Life Time Warranty |




