Vortex Razor HD Gen III 1-10x24 FFP
Illuminated EBR-9 MOA Reticle
- Item: RZR-11001
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$2,499.00
38 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Vortex Razor HD Gen III 1-10x24 RZR-11001 is the new evolution of the original Vortex Razor. Lenses are fully multi-coated with a proprietary XR anti-reflective coating, so you can experience quality HD optics that deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity. The daylight illuminated reticle allows for faster target acquisition even in close-quarters. Capped windage and elevation turrets prevent accidental adjustments. This short to long range riflescope is ideal for tactical applications. The Vortex Razor HD Gen III 1-10x24 is perfect for the AR platform.
Specifications
| Magnification | Zoom: 1X to 10X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 24mm |
| Eye Relief | 3.6" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 116.0ft - 11.7ft |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 21.5 oz |
| Length | 10.1" |
| Max Elevation Adjustment | 120 MOA |
| Max Windage Adjustment | 120 MOA |



