Vortex Raptor 8.5x32
- Item: R385
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$99.00
Only 1 Left!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Vortex Raptor 8.5x32 R385 is a mid-size, wide-angle design binocular with great views even in low-light situations. Experience quality optics that deliver excellent color fidelity, bright, and crisp images. The Vortex Raptor 8.5x32 offers multiple interpupillary distances to fit anyone and everyone.
Specifications
| Close Focus Distance | 15 ft |
|---|---|
| Exit Pupil | 3.76 mm |
| Eye Relief | 14 mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 390 ft |
| Weight | 17.3 oz |
| Length | 5.7" |
| Magnification | 8.5X |
| Objective Lens Diameter | 32 mm |
| Twilight Factor | 16.5 |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Width | 4.5" |



