Vortex Viper HS-T 6-24x50
VMR-1 Reticle - MOA Turrets - 30mm Tube
- Item: VHS-4325
- Brand: Vortex
- Condition: New
Out of stock
$699.00
Out of Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Vortex Viper HS-T 6-24x50 VHS-4325 has a wide variety of shooting applications for a wide variety of users. The 4x magnification provides a versatile range. The Vortex Viper HS-T 6-24x50 is a mix of great features from Vortex’s incredibly popular Viper riflescopes. The Vortex Viper HS-T 6-24x50 features an extra-low dispersion lens that is fully multi-coated with proprietary XR anti-reflective coating, so you can experience quality optics that deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity.
Specifications
| Magnification | 6X - 24X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 6X to 24X |
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Exit Pupil | 8.3mm to 2.08mm |
| Eye Relief | 4" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 17.8 ft - 5.1 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 22.6 oz |
| Length | 15.5" |
| Max Elevation Adjustment | 65 MOA |
| Max Windage Adjustment | 65 MOA |



