Vortex Viper HS-T 4-16x44
VMR-1 Reticle (MRAD) - 30m Tube
- Item: VHS-4308
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$599.00
5 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Vortex Viper HS-T 4-16x44 VHS-4308 has a wide variety of shooting applications for a wide variety of users. The 4x magnification provides a versatile range. The Vortex Viper HS-T 4-16x44 is a mix of great features from Vortex’s incredibly popular Viper riflescopes. The Vortex Viper HS-T 4-16x44 features an extra-low dispersion lens that is fully multi-coated with proprietary XR anti-reflective coating, so you can experience quality optics that deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity.
Specifications
| Magnification | 4X - 16X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 4X to 16X |
| Objective Lens Diameter | 44 mm |
| Exit Pupil | 12.5 mm to 3.12 mm |
| Eye Relief | 4" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 27.4 ft - 7.4 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MIL |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 20.8 oz |
| Length | 13.7" |
| Max Elevation Adjustment | 21 MRAD |
| Max Windage Adjustment | 21 MRAD |



