Vortex Golden Eagle HD 15-60x52
- Item: TCS-1501
- Brand: Vortex
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625 or
The Vortex Golden Eagle HD 15-60x52 TCS-1501 was designed with multiple features specifically designed for F Class and Bench Rest competition shooters. The extreme 15-60x magnification range combined with the fine, second focal plane reticle maximizes precision on long-range targets. The Vortex Golden Eagle HD 15-60x52 features HD, extra-low dispersion lenses that are fully multi-coated with a proprietary XR anti-reflective coating, so you can experience quality optics that deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity. With a weight of only 29.7 oz, it helps shooters follow the strict competition weight limits.
| Magnification | 15x - 60x |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 15X to 60X |
| Objective Lens Diameter | 52mm |
| Exit Pupil | 3.5mm to 0.87mm |
| Eye Relief | 3.9" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 6.3 ft - 1.7 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .125 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 29.7 oz |
| Length | 16.1" |
| Max Elevation Adjustment | 55 MOA |
| Max Windage Adjustment | 45 MOA |



