Vortex Razor HD Gen II-E 1-6x24
- Item: RZR-16009
- Brand: Vortex
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625 or
The Vortex Razor HD-E Gen II 1-6x24 RZR-16009 is the new enhanced version of the original Vortex Razor HD Gen II. New features include less arm fatigue after a long day at the range and quicker transition time between targets. Lenses are fully multi-coated with a proprietary XR anti-reflective coating, so you can experience quality HD optics that deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity. The daylight illuminated reticle allows for faster target acquisition even in close-quarters. Capped windage and elevation turrets prevent accidental adjustments. This short to medium range riflescope is ideal for tactical applications. The Vortex Razor HD-E Gen II 1-6x24 is perfect for the AR platform.
| Magnification | Zoom: 1X to 6X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 24mm |
| Eye Relief | 4" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 115.2 ft - 20.5 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Click Value | .2 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 21.5 oz |
| Length | 10.1" |
| Max Elevation Adjustment | 43 MRAD |
| Max Windage Adjustment | 43 MRAD |



