Vortex Fury HD 5000 10x42
Laser Range Finding Binocular
- Item: LRF301
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$1,199.00
3 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
When you hear Vortex Fury HD 5000 10x42 LRF301, think convenience, speed, efficiency, and dual-purpose ability. These are all things Vortex took into consideration when designing the Fury HD. The high-quality optics Vortex is known for combined with long-distance capabilities came together to create the perfect pair of binoculars with an angle-compensated rangefinder. Vortex includes an unlimited lifetime warranty on all its products.
Specifications
| Battery Type | CR2 |
|---|---|
| Magnification | 10X |
| Objective Lens Diameter | 42mm |
| Exit Pupil | 4.2mm |
| Eye Relief | 16mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 321.0 - 6 ft |
| Range Finder Type | Binocular |
| Measuring Distance | 5 - 5000 yds |
| Weight | 32.3 oz |
| Length | 5.75" |
| Width | 5" |
| Weather Resistance | Waterproof, Fogproof, & Shockproof |
| Close Focus Distance | 18.5 feet |
| Specific Features | Range Finding Binoculars |



