Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP
Non-Illuminated EBR-2C MOA Reticle
- Item: DBK-10026
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$349.00
7 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
For the Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 DBK-10026, Vortex focused where it counts making it the perfect long-range scope without those extra features that compromise turret performance and optic quality. With superior optics quality, even shots at 1,000 yards and beyond are possible, all at a price that won’t break the bank. The Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 features an extra-low dispersion lens that is fully multi-coated with proprietary XR anti-reflective coating, so you can experience quality optics that deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity.
Specifications
| Magnification | Zoom: 4X to 16X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 44mm |
| Exit Pupil | 2.75mm |
| Eye Relief | 3.8" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 26.9-6.7 feet |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Parallax Adjustable | Yes - 20 yards to infinity |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 23.1 oz |
| Length | 14.0" |
| Max Elevation Adjustment | 85 MOA |
| Max Windage Adjustment | 85 MOA |



