Vortex Diamondback Tactical 4-12x40
VMR-1 Reticle, 1 Inch Tube, Tactical MOA Turrets
- Item: DBK-10025
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$299.00
34 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
When you see the Vortex Diamondback Tactical 4-12x40 DBK-10025, think precision. With turrets that track better than Bloodhounds and reliably returning to zero, you are sure to hit your mark. Turrets are exposed for adjusting windage and elevation quickly. The Vortex Diamondback Tactical 4-12x40 features an extra-low dispersion lens that is fully multi-coated with proprietary XR anti-reflective coating, so you can experience quality optics that deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity.
Specifications
| Magnification | Zoom: 4X to 12X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 40mm |
| Eye Relief | 3.8" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 23.6-7.9 feet |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 16.2 oz |
| Length | 14.2" |
| Max Elevation Adjustment | 70 MOA |
| Max Windage Adjustment | 70 MOA |



