Vortex Diamondback HD 8x42
GlassPak Carrying Case - Multicoated Lens
- Item: DB-214
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$239.00
5 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Vortex Diamondback HD 8x42 DB-214 is an impressive low-light performance binocular at a price that won’t break the bank. Featuring superior optical performance without the premium price tag, experience quality optics that deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity. The Vortex Diamondback HD 8x42 feature lenses that are fully multi-coated and the rubber housing is filled and sealed with argon gas to prevent fogging.
Specifications
| Close Focus Distance | 5 ft |
|---|---|
| Eye Relief | 17mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 393 ft |
| Weight | 21.8 oz |
| Length | 5.7" |
| Magnification | 8x |
| Objective Lens Diameter | 42mm |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Width | 5.1" |



