Diamondback HD 85mm Straight Combo 20-60X
85mm Spotting Scope Body - 20X-60X Zoom Eyepiece
- Item: DS-85S
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$499.00
4 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Specifications
| Color | Black/Green |
|---|---|
| Weight | 50.4 oz |
| Length | 13.8" |
| Eye Relief | 20.3mm - 18.3mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 138 ft - 72 ft |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Magnification | 20-60x |
| Body Style | Angled |
| Objective Lens | 65mm |



