Vortex Kaibab 18x56 HD
w/ Uni-Daptor
- Item: KAI-5618
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$999.00
Only 2 Left!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Vortex Kaibab 18x56 HD KAI-5618 is the ultimate long-range binocular with the power and optics to search through landscapes for big game. Experience quality HD optics that deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity. The Vortex Kaibab 18x56 HD is intended to be used with a tripod for extended, steady, long-distance viewing.
Specifications
| Close Focus Distance | 10 ft |
|---|---|
| Exit Pupil | 3.1 mm |
| Eye Relief | 16.4 mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 194 ft |
| Weight | 43.5 oz |
| Length | 7.7" |
| Magnification | 18X |
| Objective Lens Diameter | 56 mm |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Width | 5.7" |



