Vortex Viper HS 2.5-10X44
Dead Hold BDC Reticle - 30mm Tube
- Item: VHS-4303
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$499.00
5 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Vortex Viper HS 2.5-10X44 VHS-4303 is a versatile riflescope for both hunters and shooters. The 4x magnification provides a versatile range. The Vortex Viper HS 2.5-10X44 features an extra-low dispersion lens that is fully multi-coated with proprietary XR anti-reflective coating, so you can experience quality optics that deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity.
Specifications
| Magnification | 2.5X - 10X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 2.5X to 10X |
| Objective Lens Diameter | 44mm |
| Exit Pupil | 22mm to 4.4mm |
| Eye Relief | 4" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 47 ft - 10.9 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 16.5 oz |
| Length | 12" |
| Max Elevation Adjustment | 86 MOA |
| Max Windage Adjustment | 86 MOA |



