Trijicon 1x25 MRO HD
68 MOA Reticle - NV Compatible - Low Mount Incl.
- Item: 2200051
- Brand: Trijicon
- Condition: New
Out of stock
Special Price
$726.75
Regular Price
$969.00
Out of Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Specifications
| Magnification | Fixed: 1X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 25mm |
| Eye Relief | Unlimited |
| Tube Diameter | N/A |
| Turret Click Value | .5 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | N/A |
| Battery Type | (1) CR2032 |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 5.6 oz |
| Length | 2.9" |
| Expected Battery Life | 2.5 years of continuous use at day setting “3” (setting 5 of 8) at 70°F |
| Max Elevation Adjustment | 70 MOA |
| Max Windage Adjustment | 70 MOA |



