Trijicon ACOG 3.5x35 w/TA51 Mount - TA11H
Dual Illum. Red Horseshoe .223 Ballistic Reticle
- Item: 100153
- Brand: Trijicon
- Condition: New
Out of stock
Special Price
$1,203.75
Regular Price
$1,605.00
Out of Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Trijicon ACOG 3.5x35 scope with Red Horseshoe BAC Reticle and Target Reference System - the ranging reticle is calibrated for 5.56 (.223 cal) flat-top rifles to 1000 meters. Features dual illumination. A combination of fiber optics and self-illuminating tritium illuminates the reticle without the use of batteries. The tritium illuminates the reticle in low light situations, and the fiber optic self-adjusts the reticle brightness during daylight according to ambient light conditions.
Specifications
| Magnification | 3.5X |
|---|---|
| Magnification | Fixed: 3.5X |
| Objective Lens Diameter | 35mm |
| Exit Pupil | 10mm |
| Eye Relief | 2.4" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 28.9 ft |
| Tube Diameter | N/A |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .333 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | N/A |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 14 oz Without Mount |
| Length | 8" |
| Max Elevation Adjustment | 40 MOA |
| Max Windage Adjustment | 40 MOA |



