Trijicon ACOG 3.5x35 - TA11H-308.
Red Horseshoe .308 BAC Retical - TA51 Mount
- Item: 100154
- Brand: Trijicon
- Condition: New
In stock
Special Price
$1,203.75
Regular Price
$1,605.00
6 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
ACOG 3.5x35 Scope with Red Horseshoe BAC Reticle -includes Flattop Adapter. Features dual illumination (Fiber optics provides daylight illumination and tritium illuminates reticle at night). The ranging reticle is calibrated for .308 cal flattop rifles out to 1200 meters.
Specifications
| Magnification | Fixed: 3.5X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 35mm |
| Exit Pupil | 10mm |
| Eye Relief | 2.4" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 28.9 ft |
| Tube Diameter | N/A |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .5 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | N/A |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 14 oz |
| Length | 8" |
| Max Elevation Adjustment | 40 MOA |
| Max Windage Adjustment | 40 MOA |



