Trijicon Accupoint 2.5-10x56 - TR22-1G
Crosshair w/Green Dot Reticle - 30mm Tube
- Item: TR22-1G
- Brand: Trijicon
- Condition: New
In stock
Special Price
$699.30
Regular Price
$999.00
Only 2 Left!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
If your looking for a low-light hunting scope, look no further. This Trijicon Accupoint scope is field-proven by our staff and ranks as one of the best we've ever tested. Research has proven and our staff agrees that green is the best-utilized color for the human eye at twilight and when combined with a large high end 56mm lens this scope delivers an unbelievable twilight performance.
Specifications
| Magnification | Zoom: 2.5X to 10X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 56mm |
| Exit Pupil | 4.1mm to 2.8mm |
| Eye Relief | 4.1" to 2.8" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 37.6 ft - 10.1 ft |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Weight | 20.7 oz |
| Length | 13.8" |
| Max Elevation Adjustment | 60 MOA |
| Max Windage Adjustment | 60 MOA |



